Какво означава моделът „Бащицата“? Емилия Милчева анализира защо цялата държавна машина изведнъж беше впрегната да трансформира частната лотария в държавен монопол. И всичко това се случва насред мълчанието на парламентарната опозиция и извънпарламентарните сили, както и на медиите на Пеевски. Очевидно кризата с хазарта осветява проблеми на много равнища – включително и на „Бащицата“ Борисов…


Радослав Русев представя оптимистична гледна точка за ВиК сектора. В своя текст той разглежда пет причини, благодарение на които да повярваме, че не всичко е изгубено. И най-важната от тях са хората, които работят на терен при много трудни условия. Дали ще се сбъдне оптимистичната теория на Радослав, предстои да видим заедно със самия него.


И все пак ситуацията с водата в Перник си е чиста хуманитарна катастрофа, смята Емилия Милчева в своя седмичен обзор „Вместо новини“. Не сме далеч от още една – превръщането на България в сметище за опасни отпадъци, идващи у нас от чужбина под благосклонния поглед на властта. Всъщност в обзора на Емилия има само една добра новина: за генерален директор на БНР този път е избран професионалист…


Петко Георгиев обаче не бърза да се радва на избора на Андон Балтаков. Пред Венелина Попова той заявява: „Постигането на конкретни резултати не може да бъде гарантирано само от това, че новият мениджмънт има визия и разбиране какво иска да постигне, тъй като изходната точка не е добра.“ Георгиев прочее вижда медиите не като жертва, а по-скоро като част от проблемите в днешното българско общество. Обществените медии изобщо не са изключение от тази мрачна картина.


И два текста по въпроса за жените.

Светла Енчева показва всеобщите усилия у нас да не се говори за престъпления, основани на пола. Или как сходни казуси се третират по противоположни начини: защото едно е в тях да е замесен бивш полицай, а друго – необразован ром…


Стефан Русинов ни показва трагичните последствия от демографската политика на планирана раждаемост в Китай. Защо там отвличат жени – именно за това се разказва в преведения от Стефан текст на писателя Дзя Пин-уа в нашата поредица „Китай отвътре“.


Системите за масово наблюдение еволюират. Не само в Китай. Активното ни присъствие онлайн и особено споделянето на снимки и видеа в социалните мрежи захранва с информация алгоритми за разпознаване на лица, които биват използвани срещу нас. Иглика Иванова разказва за ново технологично оръжие срещу неприкосновеността на личния ни живот в статията си „Вашият живот може да бъде записан с цел подобряване на обслужването“.

Приятно четене!