С текста на Стефан Иванов тази седмица нарушаваме едно от правилата си да не препубликуваме материали, които вече са излизали в други медии. Правим го, защото три години след като е написан, той звучи като целебна медитация и различно преживяване на свободното време и състоянията, в които се озовахме сега по принуда и изневиделица. Възможно ли е да отключим времето и да влезем с оптимизъм в ден, за който не сме предполагали? „Цветята не са само черни“, казва Стефан с текста си. Отделете време за дълго четене и размисъл.


„Карантина на две скорости“ е заглавието на статията на Десислава Милева, който сякаш взема повод от финала на предишния материал, за да ни разходи из „дневниците на изолацията“ на някои популярни френски творци. Какво прозира между редовете на споделяните от тях размишления на фона на очакванията, че кризата ще засили икономическите неравенства? И дали книжарниците са „от първа необходимост“ за държавите и хората?


Коронакризата сякаш заглуши всички разговори за човешки права. Изведнъж тази тема се превърна в неподходяща на фона на усилията за овладяване на пандемията. Колко неусетно бихме приели да живеем в диктатура, пита Светла Енчева в статията си тази седмица. И напомня: „Дали ще се установят диктатури, зависи от силата на отделните граждански общества. От хората в тях зависи да не забравят кои са базовите права и свободи, които имат.“

През седмицата преведохме на английски език предходния материал на Светла Енчева за упорития отказ на Българската православна църква да отмени богослуженията по време на извънредното положение. Намираме за важно темата да стигне до читатели и отвъд границата на българския език, затова споделете с чуждестранните си приятели статията Orthodox Fundamentalism in a Time of Pandemic.


Емилия Милчева също няма как да заобиколи COVID-19 и затова в коментара ѝ „Великденът на коронавируса“ е събрано всичко най-важно от свързаните с темата новини, които не бива да пропускате. Без каквато и да е ирония. Прочетете седмичния обзор на Емилия в рубриката „Вместо новини“.


Медицинската криза ще доведе след себе си и икономическа. Това е безспорно. Но как ще се отрази тя на психичното ни здраве – това също е от огромно значение. За последствията от настоящата извънредна ситуация за човешката психика Венелина Попова разговаря с д-р Тодор Толев, който казва: „За 150 милиона години еволюция човекът се е научил да се справя с всякакви ситуации.“


В рубриката „Китай отвътре“ този път Стефан Русинов превежда речта на Ляо И-у, изнесена на Международния ден на човешките права на 10 декември 2018 г. в Берлин. Излежал присъда заради участието си в демонстрациите на площад „Тиенанмън“ през 1989 г., писателят е сред острите критици на китайския комунистически режим. „Смелостта идва от затвора“, казва той и завършва речта с пожелание към себе си: „… да не се свивам, да не замлъквам, да продължавам да се боря за свободата на другите и от тази борба с много загубени битки да черпя ентусиазма, необходим ми за документирането на тази епоха.“

Приятно четене и останете здрави!