Меко или твърдо падане? Това е алтернативата пред Бойко Борисов, но не е сигурно, че изборът ще е негов.

Колкото новата отговорничка за туризма ще спаси туризма с бахур и пататник, толкова ще има правителство без Борисов в мандат на Борисов. Каквото и да говореше премиерът пред стоварените в „София Тех Парк“ активисти на управляващата трети мандат партия ГЕРБ. Макар там те да бяха само фон и повод, но не и причина лидерът на ГЕРБ и министър-председател да каже, че над България ще мръкне, ако дойде служебен кабинет; че не му е толкоз важно да е премиер; че „партията на народа“, каквато е ГЕРБ, трябва да се върне при корените си.

Бездарно изпълнение, лош мизансцен и 30-градусови температури. Същото Борисов можеше да каже и на брифинг в Министерския съвет, но щеше да му се наложи да отговоря на въпроси и нямаше да има режисирани, но вяли възгласи „Бойко, Бойко!“.

Преди народа – да си върне партията

Протестите продължават близо месец и няма изгледи скоро да спрат, а вече две социологически агенции констатираха срив на доверието към управляващите. Упорството на премиера да бави оставката си може да се обясни с последни поръчки (като плавателния път до пристанището на Ахмед Доган), но и с липса на стратегия.

Борисов никога не се е славил като стратег; виж, тактик, играч по инстинкт – да. Сега обаче инстинктът му изневерява, действа паникьорски, а след като се отърва от Цветан Цветанов преди година, вече няма и на кого в партията да се осланя. Обградил се е със слаби политически фигури и фигуранти. Заместниците му в партията – кметовете на София и Бургас Йорданка Фандъкова и Димитър Николов, както и заместниците му в правителството Томислав Дончев и Екатерина Захариева не личи да са подбирани по капацитет, целеустременост, организаторски качества и харизма на лидери.

В ситуации като днешната само лоялност не стига, а и не е ясно докога ще е гарантирана.

На ГЕРБ му трябва пълководец, а разполага единствено с… началник. И по началнически Борисов прати най-верния си човек – пиарката си Севделина Арнаудова, да се разпорежда в партията. Но дори тя да успее да въдвори някакъв ред, единството е непостижима цел. В лидерска партия като ГЕРБ достатъчно е Човекът-на-върха да даде знак за колебание и отстъпление – и палубата на кораба майка ще се разтресе от топуркането на хиляди миши крака. Точно когато Борисов обяви завръщане към корените, защото „ние сме партия, създадена от народа… и нашата сила са хората“.

Наред с това Бойко Борисов си създаде достатъчно врагове и сред тези, които прокуди и от ГЕРБ, и от политиката, и от бизнеса. Ще му отмъстят при първа възможност. Реалността е пълна с юди, предали „своите“ не просто за 30 сребърника, а за място в друга политическа сила или за недосегаемост.

ГЕРБ също си пазаруваха такива.

Мирисът на поражение е във въздуха. Това вече личи и в медиите, свързвани с Пеевски, където Борисов все по-често е критикуван, а панегириците са за главния прокурор (чиято оставка протестиращите също настояват да получат). Очаква се и част от бизнесмените да мигрират от ГЕРБ, така както изоставиха БСП след краха на тройната коалиция през 2009 г.

Увеличените с 30% заплати на половината държавна администрация, петдесетачките за пенсионерите, окончателното одобрение на законопроекта, предвиждащ да се заплаща извънредният труд на полицаите, са законни подкупи, но едва ли ще дадат резултат в урните както преди. Причината е, че много от тези хора дължат работното си място, кариерата си на някого от ГЕРБ и страхът да ги загубят е по-голям от дължимата бюлетина.

Дилемата на Хайнц

Нееднородните политически предпочитания на протестиращите – предвестник на бъдеща нестабилност, не могат да бъдат плашило, нито аргумент да не се подават оставки. Колкото по-дълго властта се упражнява чрез настоящия modus operandi, толкова повече се уврежда държавността. Но да се обсъжда дали протестите ще „счупят“ държавата (по Борисов), е като дилемата на Хайнц – правилно ли е постъпил мъжът, разбил аптека, тъй като не успял да събере цялата сума за лекарството, с което да спаси тежко болната си жена.

„Маса от обвиненията към нас са прави“, призна Борисов в „София Тех Парк“ тази седмица. Но на няколко пъти е намеквал, че не е отговорен за избора на настоящия главен прокурор. ГЕРБ не издигна кандидат за главен прокурор, каза премиерът, не моят подпис стои под указа за назначаването му (визирайки президента). Борисов не излъга, но точно тази истина опровергава твърдението му „с ДПС не сме правили коалиция никога“. Eто го резултата от коалицията, а последствията ще са за ГЕРБ.

Изглежда, че Сараите и техният главен прокурор „страхуват“ Борисов повече от протестите.

А те се опитват да формират и следващата управляваща върхушка, за да запазят доминацията си. Подобна мутация в условията на продължаващ мандат на главния прокурор Гешев не просто ще отнеме гражданска енергия. Сбъдване на прогнозата, че може да се смени фасадата, но не и системата, би убило надеждите за промяна и на хилядите българи в чужбина, които за първи път показаха подкрепа от такъв мащаб – на три континента.

ДПС винаги са показвали повратливост при избора на партньори за сенчестата държава. След като тройната коалиция, но главно БСП като водеща партия се посрами с корупция, партията на Доган незабавно я смени с ГЕРБ и дори им помогна да спечелят изборите.

А сега кого подготвят? И дали опитите на Борисов да си купи още малко време не са, за да укрепне избраникът?

Факт е, че не всички от новоизгряващите партии припознават Сараите и техния главен прокурор за вредни за правовата държава.

Тези дни вицепремиерът Томислав Дончев обяви по „Нова телевизия“, че има вариант за оставка на правителството в края на септември. Таймингът съвпада с очаквания още по-голям ръст на заразени с коронавирус и вероятността от извънредни противоепидемични мерки. Изглежда като че ли властта се опитва да се задържи над водата благодарение на COVID-19. Поради тази причина сега управляващите се въздържат от драстични ограничения, въпреки плашещите данни за България.

Затова едно непланирано твърдо падане на Борисов ще разбърка картите,

а и би послужило за превенция на следващите – независимо кои. Да им държи влага, че ако не си вършат работата, за която сме ги назначили, ще бъдат наказани по същия начин.

Ще бъде здравословно за правовата държава ГЕРБ да останат за известно време извън властта. Ще бъде здравословно и за самите Граждани за европейско развитие на България – получават шанс да преустроят в партия настоящия картел. Ще бъде здравословно за дясното, окупирано сега от ерзац десницата ГЕРБ. Но за това е нужна не само енергията на протеста.

Заглавна снимка: © „Свободна Европа“

Искате да четете повече подобни статии?

Включете се в месечната издръжка на медията с дарителски пакет. „Тоест“ е жив единствено благодарение на вас – нашите будни, критични и верни читатели.

Подкрепете ни