Има папки за всички. За ВСИЧКИ.

Обществото е чувало тези фрази много пъти. Разбира се, „папки“ е обозначение за компромати. След като санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания съпредседател на ДПС Делян Пеевски публично обеща да демаскира политическия елит в предстоящата предизборна кампания, мнозина основателно се страхуват. Но дали ще се случи?

Едно обещавам: аз, Делян Пеевски, ще дам истината на хората за всички. Моята кампания ще бъде развенчаване на целия политически модел. Хората трябва да видят истината и да получат ново начало.

Използването на компромати и негативна кампания за влияние върху изборите не е от вчера. Въпросът е не колко далече може да стигне една черна кампания, доминирана от олигарх и политик с влияние в съдебната система и службите, а възможен ли е (жълто-кафяв) катарзис и ново начало, което да го последва.

В общество като българското, в което никой не вярва в справедливост, нито в политици, а в конспирации и кукловоди, мръсната вода трудно ще изтече – и ефектите от това ще са съмнителни. Но със сигурност ще се засили поляризацията в обществото, ще се подкопае допълнително доверието в политическите процеси и ще се снижи още гражданската ангажираност.

През последните години на повърхността излязоха не просто скандали, а разследвания, чиито разкриващи факти за покупко-продажбата на правосъдие в България са омерзителни – „Осемте джуджета“, Пепи Еврото и съпругата му Любена, заснемала оргии с магистрати и посредничила за уреждане на сделките за беззаконията, аферата „Нотариуса“ и разкритията на съдия Владислава Цариградска и др. Преди и по време на тези разобличения на бял свят бяха пуснати записи от политически сбирки на високо ниво, демаскирали някои възвишени партийни послания. 

А още преди тях се чуха пълните с вулгарности записи от телефонни разговори с гласа на Бойко Борисов и разни снимки с негово участие, но не те сложиха края на декадата на Борисов. Макар че компроматът с пачките евро и кюлчетата ще се помни дълго, лидерът на ГЕРБ и партията му продължават да печелят първото място на почти всички избори. Българските граждани са видели предостатъчно от арсенала на жълто-кафявите войни и нямат илюзии за морала на избраниците си. Но държавното обвинение така и не намери убедителни данни за престъпления.

Нечувствителност/безчувственост 

Постоянното излагане на компромати и негативна информация води до десенсибилизация на обществото. С други думи, хората започват да свикват с компроматите и те престават да предизвикват високи нива на шок или възмущение. В психологията това явление е добре проучено и е част от по-широкия феномен на „емоционално изчерпване“ или „емоционална адаптация“.

Жълтите сайтове са пълни с компромати за български политици и бизнесмени, а откакто е започнала войната в ДПС, близките до Пеевски канали са наводнени с очернящи публикации за депутати и активисти от лагера в Движението, останал верен на почетния председател Ахмед Доган. 

А санкционираният по „Магнитски“, който плющи като развято срещу корупцията знаме, вече пусна първия списък с „всички касиери в енергетиката на Мистър Кеш“ (така нарича президента Румен Радев). Тези хора са назначени в големите държавни енергийни дружества по време на служебните правителства на президента и на редовните и са останали на позициите си. Че държавната енергетика е парцелирана на зони за влияние – това не е тайна. А дали, като сочи едни назначения, Пеевски ще продължи с втора тема – за корупцията в прокуратурата и сред висшите магистрати, където ще трябва да назове „своите“?

Колеги, списъкът на всички касиери в енергетиката на Мистър Кеш – Румен Радев, и на Николай Копринков – касиера от село Труд, кръчмаря, в момента и днес ограбват енергетиката. Това е първата тема, надявам се да се занимаете с нея.
Снимка: Ивайло Мирчев / Facebook

Какво би изненадало българите? 

Политиците са корумпирани? То се знае, защо иначе са в политиката! 

Изневеряват? Е, всички го правят. 

Крият сексуалността си? Амиии… тука е така.

Цинизъм и недоверие

Когато обществото непрекъснато е бомбардирано с компромати, това повишава цинизма и недоверието както към политическите фигури, така и към медиите. Хората започват да вярват, че всички политици са корумпирани, че медиите са манипулирани, което подкопава демократичните процеси и институции​. 

От това чудесно се възползват партии като „Величие“, чийто т.нар. идеолог и създател на атракциона „Исторически парк“ Ивелин Михайлов се обяви за жертва и дори монетизира виктимизацията си. В безпрецедентна акция той моли за безвъзмездни дарения, за да събере 5 млн. лв., необходими, за да продължи да съществува атракционът в село Неофит Рилски, община Ветрино. Също така ще участва и в следващите парламентарни избори наесен, защото държавата загива, политиците са мафия, а информацията от журналисти и влогъри, че „Исторически парк“ е пирамида, както и проверките за пране на пари и неплатени данъци целят да го неутрализират, защото е срещу тази порочна система.

Поляризация

Постоянното използване на компромати увеличава поляризацията в обществото. Хората, които имат силни политически убеждения, стават още по-убедени в своята правота и по-агресивни в защитата на позициите си. Те се радикализират и отхвърлят всяка информация, която противоречи на техните възгледи като част от „мръсната игра“ на противника​​.

Силното разделение по линията либерали – консерватори е все по-яростно в социалните мрежи и политическата нестабилност го засилва. Но има и други фактори, които също допринасят – войната в Украйна и предстоящите президентски избори в САЩ, както и масираната хибридна кампания на Русия.

Апатия и оттегляне

Възможно е някои хора да реагират на постоянния негативен фон с апатия и оттегляне от политическия живот. Те се чувстват безпомощни и разочаровани, тъй като са все по-убедени, че техният глас няма значение или че политическата система е твърде корумпирана, за да бъде променена​ („всички са маскари“, „изборите не променят нищо“ и др.).

В България оттеглянето на гражданите от терена на политиката започна с последните няколко вота и постепенния спад на избирателната активност, регистрирала дъното от 34,41%. Ако политиците не успеят да мобилизират хората с нови лица, нови политики и честност за политическите си съюзи, разпадът ще засили идеите за промяна на системата на държавно управление. 

Алтернативни източници на информация 

Продължителното „обработване“ с компромати може да промени начина, по който хората възприемат медиите. Те започват да търсят алтернативни източници на информация, които възприемат като по-надеждни, или пък изобщо се отказват да следят новини. Често тези нови източници се оказват съмнителни сайтове и инфлуенсъри, изпълняващи различни поръчки. 

Постепенно дигиталните платформи стават все по-предпочитани пред традиционните медии. В своя доклад за доверието към медиите (2014–2019) Европейският съвет за радио и телевизия установява „безпрецедентно високия нетен индекс на доверие (НИД) към социалните мрежи в България (+20 спрямо общия НИД за ЕС от -45) – абсолютно индивидуална тенденция за страната, която не се наблюдава на други места нито на регионално, нито на европейско ниво“. Това усложнява работата на политиците, които трябва да бъдат все по-изобретателни, за да „достъпват“ избирателите си, също и на медиите – за да популяризират съдържанието си. 

Пеевски не е първият, обещаващ скандални разкрития, които да раздрусат политическата система и гнилите ѝ ябълки да изпадат. Един бивш главен прокурор, който не успя да се справи с делото „КТБ“ като редови, но пък се издигна до Главен обвинител, гръмко обясняваше как не го е страх, как ще направи някакви страховити разкрития (след като го свалиха, не и преди това).

Но Иван Гешев не отиде по далеч от полутвърдението, че пари на Борисов са изнасяни в чували от правителствения „Авиоотряд 28“. По време на 17-годишната си кариера като прокурор, от която последните три години и половина като главен, той не събра смелост и за такова „въпросче“. Вече прекрати и изявите си по медиите след унизителния резултат от 0,14%, или 3003 гласа, за Граждански блок, с който се яви на изборите.

Преди време в едно интервю мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев го определи като „човек, ориентиран към властта и много алчен, но и много слаб човек. Предполагам, че е държан със страхотни компромати от Пеевски и Борисов“.

Ако Пеевски изпада в политическа изолация, има шанс обществото да научи някои истини за разпределителите на ресурси и законност в държавата – той познава лицата зад маските. Но ако новото начало в България започва с истината на Пеевски, значи ново начало няма.

Искате да четете повече подобни статии?

„Тоест“ е жив единствено благодарение на вас – нашите будни, критични и верни читатели. Включете се в месечната издръжка на медията с дарителски пакет.

Подкрепете ни