Принцеса Клементина (майката на цар Фердинанд I) умира преди началото на Първата световна война, но на пагоните на Девети пехотен полк остава вензел с числото 9 и буквата К. През лятото на 1916 г. полкът се сражава на Южния фронт, между река Вардар и Дойранското езеро.

На 9 август нощта е спокойна. Часовоите са на пост. Очите се взират в тъмнината, ушите долавят и най-малкия шум, ръцете стискат пушките „Манлихер“. Към 4 ч. сутринта нечуван дотогава гръм разтърсва българските позиции. Стотици френски оръдия откриват залпов огън срещу тях. Следва втори залп, после трети, после още много. Канонадата трае четиринайсет часа. От обвитите в дим разорани български позиции оръдията мълчат…

Там е и Въчко Хадживъчков. През следващите дни урагани от снаряди летят между двете сражаващи се страни. Оглушителният им грохот тресе земята от Дойран до Вардар. Френски и английски части постоянно се хвърлят в атака срещу предните позиции на българите. Когато обаче стигат до телените мрежи и окопите от нашата страна, французите биват посрещнати от викове „Ура!“. „Клементинците“ се хвърлят срещу противника с блеснали щикове в атака „на нож“ и отблъскват френските и английските части. „Много свирепи са били атаките „на нож“ на българите, в тях е имало един особен фатализъм. Знаели са, че или ще превземат позицията, или ще умрат там…“ При една такава атака „снаряд се пръска точно върху носилката и Въчко само по чудо не загива“…


Автор: Николета Атанасова
Участват: д-р Александър Въчков, изследовател на войните и внук на Въчко Хадживъчков; Калоян Матев, изследовател на бойната техника; Симеон Цветков, уредник в Регионалния исторически музей – Велико Търново
Музика: „Кориолан“ на Лудвиг ван Бетовен, запис от 1943 г. на Берлинската филхармония с диригент Вилхелм Фуртвенглер; валс „Виктория“ е изпълнен от лейбгвардейците на Негово Величество царя на България, записан е в началото на XX век; инструменталът на китара е в изпълнение на военния пилот и началник на Аеропланната група майор Радул Милков, запис от 1911 г.; инструменталът Dramatic Trailer Drums е от сайта за свободна музика Icons8 Fugue
Аудиообработка: Николета Атанасова и Теодор Иванов


В поредицата „Чути под масата“, която е част от документалния подкаст „Мястото“ с Николета Атанасова, слушаме автентични истории на хора, сражавали се във войните на България. За събитията от нашето минало разказват техните потомци или изследователи и историци.

Абониране: RSS | Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Overcast | SoundCloud

„Тоест“ се издържа единствено от читателски дарения

Ако харесвате нашата работа и искате да продължим, включете се с месечно дарение.

Подкрепете ни