Преди повече от 100 години двама мъже се срещат на първата българска подводница UB 1-8, която България купува по времето на Първата световна война. Това са командирът на подводницата лейтeнант Никола Тодоров и младши офицер Иван Вариклечков, който впоследствие командва подводницата малко преди края на войната, а години по-късно става първият действащ контраадмирал на Българския военноморски флот.
Разказът проследява подготовката на Иван Вариклечков в Кил, Германия, в реални бойни условия насред Атлантика, документирани в дневника му и в една картина. После се пренася насред бойните подвизи на UB 1-8 във Варненския залив по време на войната и разкрива колко тесни и несигурни са били подводниците тогава и колко голям е бил рискът да плаваш „с това ново оръжие, което е обръщало в бягство всеки кораб, който го види във водата“.
Те са били много нестабилни, а вътре е било толкова шумно, че екипажът се е разбирал помежду си само с ръце.
И докато UB 1-8 воюва, нишката на личните съдби на двамата ѝ командири не отстъпва от разказа за сраженията. Едно влюбване, едни златни очила, без които Никола Тодоров „не е можел“, една икона и един дневник с поезия на няколко езика, писан, докато подводницата е правила бойните си походи. За всичко това разказват Надя Вариклечкова, снаха на контраадмирал Иван Вариклечков, и внукът на Никола Тодоров – проф. Климент Хаджов, който съхранява уникалния дневник.
Историята прескача границите на времето, за да продължи отвъд Първата световна война, когато съдбата на UB 1-8 е обгърната в тайни, а съдбите на двамата ѝ командири се преобръщат драматично. След края на войната UB 1-8 мистериозно изчезва. Животът на контраадмирал Иван Вариклечков след 9 септември 1944 г. се превръща в ад. А Никола Тодоров загърбва завинаги военната кариера.
Там сме имали много кошмарни гмуркания… Отгоре я видяхме. Беше много загадъчна…
В наши дни на дъното на Варненския залив, на 35 метра дълбочина, е открита непозната, разцепена на две подводница. Започват напрегнати експедиции с риск за живота на водолазите от Военноморската база във Варна. Коя е тази подводница и възможно ли е тя да е UB 1-8, след като в изпълнение на клаузите на Ньойския договор би следвало да е предадена на французите след края на Първата световна война?
Извадихме оръдието, но и това не беше достатъчно, затова решихме да снимаме винта. Подводницата е покрита с мидени черупки и рибарски мрежи и разбира се, по закона на Мърфи, аз се оплетох в тях, докато се опитвах да вляза в тесния процеп между тинята на дъното и мястото на винта…
В епизода са включени и разказите на водолази и двама капитани от резерва на Военноморските сили на България, както и на директорката на Военноморския музей във Варна и изследователка на живота на Иван Вариклечков – д-р Мариана Кръстева.
Автор: Николета Атанасова
Участват: Надя Вариклечкова, снаха на контраадмирал Иван Вариклечков; проф. Климент Хаджов, внук на лейтенант Никола Тодоров; доц. Асен Кожухаров; Станко Станков, капитан първи ранг от резерва и председател на Дружеството на подводничарите в България; Васил Кръстев, капитан първи ранг от резерва на Военноморските сили на България; д-р Мариана Кръстева, директорка на Военноморския музей във Варна, изследователка и съавторка на книгата „Контраадмирал Иван Вариклечков и неговото време“; за обследването на намерената подводница разказват водолазите от Военноморските сили на България Боян Добрев, Илия Стойчев, Димитър Македонски, Андрей Мутафов, Ивайло Иванов, Георги Георгиев.
Музика: Инструменталът на китара е в изпълнение на военния пилот и началник на Аеропланната група майор Радул Милков, запис от 1911 г.; маршът със заглавие „Нашият марш“ е изпълнен от лейбгвардейците на Негово Величество цар Борис III, запис от началото на XX век; звуковите ефекти – море и чайки, двигатели на кораб (спасителен кораб „Протео“) и скърцане на подводница (подводница „Слава“ на док) – са автентични и са записани във Варненския залив от Николета Атанасова.
Аудиообработка: Николета Атанасова и Теодор Иванов
В поредицата „Чути под масата“, която е част от документалния подкаст „Мястото“ с Николета Атанасова, слушаме автентични истории на хора, сражавали се във войните на България. За събитията от нашето минало разказват техните потомци или изследователи и историци.
Абониране: RSS | Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Overcast | SoundCloud
„Тоест“ се издържа единствено от читателски дарения
Ако харесвате нашата работа и искате да продължим, включете се с месечно дарение.
Подкрепете ни