Дали Доган ще продължи да е проклятието на България и ако я отърве от политика и олигарх Делян Пеевски? Почти като въпроса добър ли е Пеевски, че „отърва“ България от Корпоративна търговска банка и Цветан Василев през 2014 г. Всички те бяха съотборници, принадлежали към клана, в който се пречупва върховенството на закона. В битката между почетния председател Ахмед Доган и самообявилия се за лидер съпредседател Пеевски правилният избор е на страната на битката – независимо че носи и позитивни, и негативни последици. 

Войната между клановете в дълбоката държава се води не в името на гражданските интереси, а заради запазването на контрола в съдебната власт, достъпа до икономически ресурси, договорите, монополите и политическото влияние. Катаклизмите в ДПС и лишаването на партията от финансирането, което осигуряваше Пеевски, ще навредят на резултата на Движението на следващи избори. Ключовият въпрос за българското общество обаче е какво ще се случи със задкулисния контрол върху институциите – дали ще има следващ Пеевски, или тази възможност ще бъде завинаги прекратена, какво ще направят българските партии и лидерите им, за да се счупи партийното крепостничество на голяма част от българските мюсюлмани.

Войната в ДПС няма да приключи с победа за олигарха, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания, а за човека, на чиято страна е общността на етническите турци, които са и мнозинството избиратели на ДПС – това е почетният председател Ахмед Доган. 79% от тях са гласували за ДПС на изборите на 9 юни, а така са постъпили и 31% от ромите, отишли до урните, както и 4% от етническите българи. В интервю за БНР Михаил Иванов – съветник по етническите въпроси на президента Желю Желев (1992–1997), отбелязва значението на етническата принадлежност: 

Този общностен механизъм сега сработва, тъй като те [избирателите на ДПС – б.а.] припознават Ахмед Доган като част от тази общност. Същите тези хора не припознават Делян Пеевски като част от общността […]. Политиката на Пеевски е да изгради един платен апарат, пряко подчинен в ситуация, когато той дезавуира органите на ДПС – Централното оперативно бюро (ЦОБ), Централния съвет, съпредседателя Джевдет Чакъров, който има същите права като него. Всичко еднолично се решава от Пеевски и той прави чистки.

Ако Делян Пеевски бъде изхвърлен, на следващите избори ДПС ще се смали, тъй като ще остане без част от ромските гласове и без гласовете на някои помашки общности. Партията вече е преживяла едно отцепване на гласове, когато отстраненият лидер Лютви Местан създаде партия ДОСТ и отне близо 100 000 гласа на избори. Колко тежи Пеевски в гласове, ще стане ясно на следващия вот.

Но конфликтът в ДПС извади етническата карта. Публично за нея заговори политологът Първан Симеонов, който пред Нова телевизия коментира, че на „дълбинно ниво“ проблемът може да е поставянето на българин начело на етническа партия:

Един българин да бъде инсталиран начело на партията – етносът не приема това и почетният председател Ахмед Доган променя стратегията си в движение. 

Пред bTV продължи в същия дух и дългогодишният зам.-председател на ДПС Йордан Цонев, който заяви, че остава в екипа на Пеевски, дори и да направи нова партия. Той коментира съдържанието на Facebook страницата „Аз подкрепям Ахмед Доган“, създадена от Елван Атилла, съпруга на бившия депутат от ДПС Юджел Атилла:

Видях чисто етнически призиви – българите и помаците ни вземат партията, ние, турците, да си я върнем. Това не е делото на г-н Доган, делото на живота му е междуетническата съвместимост, която той изключително сполучливо определи с думата „заедност“. От тази Facebook група разбрах, че 25 гoдини съм „българчето“ в тази партия.

Доган се произнесе

Въобразяването на Пеевски, че може да игнорира Доган и да рейдва ДПС като бизнес, удари на камък. Блицвойната формално приключи с декларацията на Ахмед Доган, известна вече със споменатата в нея фраза „Късно е, либе, за китка“, с която иска оставките на Пеевски и още петима: Халил Летифов – заместник-председател на ДПС и член на ЦОБ; Станислав Анастасов – заместник-председател на ДПС и член на ЦОБ; Хамид Хамид – заместник-председател на ПГ на ДПС и член на ЦОБ; Ертен Анисова – заместник-председател на ПГ на ДПС; Радослав Ревански – кмет на Белица и член на ЦОБ (един от най-доверените на Пеевски). 

„Няма да се откажа и няма да предам хората, които ми дадоха доверието си. [...] Продължаваме с екипа ми с изпълнението на ангажиментите си, за Новото начало, в името на по-доброто и по-мъдрото Утре“, отговори Пеевски. Последва изключване на депутатите, гласували на 3 юли срещу предложеното от ГЕРБ–СДС правителство с първия мандат – моментът, в който стана видимо разцеплението в привидно монолитното ДПС. Но последва и отлив от „пеевистите“ към „доганистите“, довел до числено надмощие на последните. Така верните на Доган са вече 24-ма, а в отбора на Пеевски останаха 23-ма, обявени за  „евроатлантици“ и наградени с обещание да бъдат и в следващите листи. 

Очакваната от дни декларация на почетния председател този път беше ясна и безпрекословна, в нея липсват философските му размисли. Същностните моменти в нея са:

  • никой не може да открадне или присвои ДПС;
  • цивилизационният избор на България е либералната демокрация с евроатлантическа насоченост и ДПС има съществен дял за постигането на тази стратегическа цел на държавата;
  • ДПС е важен геополитически фактор на Балканите.

Словото на почетния председател се чакаше с напрежение след визитата в лятната резиденция на Доган в Росенец на 17-те отцепили се от групата на ДПС депутати начело с Рамадан Аталай и Джейхан Ибрямов. (По искане на структурите на ДПС в Пловдив и Търговище доверието от Аталай и Ибрямов беше снето.) 

След появата на декларацията на Доган обаче последва взрив от декларации от структури на ДПС, сред които двете най-големи – Кърджали и Разград, в т.ч. и от тези, които само преди дни се кълняха във вярност и на Доган, и на Пеевски отново с декларации. Сега те застават непоколебимо до д-р Доган и решението им е „ДПС без Делян Пеевски“. 

Младежкото ДПС също излезе с призив за подкрепа на Доган. Направиха го и европейските либерали, тъй като ДПС е част от политическото семейство на АЛДЕ, и получиха благодарности от Ахмед Доган. Илхан Кючюк, един от вицепрезидентите на АЛДЕ и евродепутат трети мандат, беше сред първите, взели страната на Доган още миналата седмица. Другите двама евродепутати, избрани с листата на ДПС – парашутираната от Пеевски Елена Йончева и Танер Кабилов, мълчат. 

Но най-сетне АЛДЕ реагира и за Пеевски – посочения за председател от Доган, наречен от него „феномен“, избран на 11-тата Национална конференция на ДПС преди близо пет месеца заедно с другия съпредседател Джевдет Чакъров. Либерални партии от Германия, Нидерландия, Австрия поискаха с официално писмо от АЛДЕ мониторинг върху Пеевски, тъй като е санкциониран за корупция по Глобалния закон „Магнитски“ и от Великобритания, а това влияе негативно върху имиджа на третата по големина група в Европарламента. Санкциите бяха наложени на 2 юни 2021 г. и оттогава до ден днешен Пеевски винаги е бил депутат от ДПС, като междувременно неистово се бореше да се освободи от „Магнитски“ (без резултат), но АЛДЕ едва сега изразява притеснения, „случайно“ съвпаднали с лидерския конфликт в ДПС.

В писмото се изтъква, че предвид „приоритетите на групата Renew Europe нe могат да бъдат подминати опасенията за имиджа на политическото семейство заради санкционирания от САЩ съпредседател на ДПС“. 

БНТ цитира генералния секретар на Алианса Дидрик де Шатцен, който каза, че ще отнесе въпроса до Съвета на АЛДЕ, произнасящ се по казуси, свързани с членството. „Той [Съветът – б.р.] трябва да реши, но има риск проблемите с лидерството на господин Пеевски да имат сериозни последствия“, казва Де Шатцен, посочвайки, че не е негова работа да решава кой да бъде лидер на ДПС. Но дори и в хипотезата АЛДЕ да изключи ДПС, това не означава, че партията ще бъде изключена от Renew Europe.

Това вече е сигнал. Такъв поиска наскоро и докладчикът за България в Бундестага Томас Хакер от Германската свободна демократическа партия (FDP).

Могъщи кукловоди, като Бойко Борисов и санкционирания магнат Делян Пеевски, дискредитират демокрацията и напразно се опитват да си подсигурят властта. И понеже изглежда, че при тези обстоятелства не се очертава изход от политическата криза, е желателно техните европейски сестрински партии ЕНП и АЛДЕ да излъчат някакъв сигнал.

Външнополитическият натиск означава, че въпреки опитите си да се ребрандира като изявен евроатлантик и антипутинист Пеевски е бил приеман за такъв единствено за нуждите на „конституционното мнозинство“ в 49-тия парламент – евроатлантизмът също беше основание за съществуването на самото мнозинство. 

Вълк единак

Последствията от войната в ДПС няма да засегнат само ДПС, където „дерибеите“ се разделиха на два враждуващи лагера.

В ГЕРБ ще изпитат известно облекчение – лидерът Бойко Борисов избегна официалния управленски съюз с Пеевски, освен това в партийния елит на ГЕРБ има и други зависими от него, както и „колеги“ по „Магнитски“, като бившия финансов министър Владислав Горанов. В допълнение, Пеевски е санкциониран заради дейности, извършени в мандатите на Борисов. Но ако ДПС се справи с могъщия Пеевски, дали няма да има верижна реакция в ГЕРБ? „Българските мюсюлмани са тези, които ще решат кое ДПС е по-добро – това на Доган или Пеевски“, коментира Борисов, според когото няма партия без трусове. 

Остане ли обаче олигархът извън ДПС, вече няма да се налага да се съобразяват назначения с него. Например при бъдещо обновление на регулаторите и съдебната власт в тях няма да има квота „Пеевски“. Стига да не се появи Пеевски 2.

Раздялата на Пеевски с ДПС ще се отрази и на партиите мюрета, партиите патерици, създавани от Движението (по определението на комуникационния експерт Весислава Танчева пред БНР). 

Ако този полуразпад в ДПС се задълбочи, това ще окаже влияние върху поне две партии – „Величие“ и „Има такъв народ“, а индиректно и върху ГЕРБ

За ПП–ДБ отпада опцията да предлагат евентуално правителство „анти-Пеевски“, за което настояваше бившият вече съпредседател на ДБ Христо Иванов, в случай че третият мандат отиде в ПП–ДБ. Идеята за кабинет „анти-Пеевски“ е в комбинация с искане за съгласие по политики, което да предложат на политическите сили като своего рода тест за провеждане на антикорупционна реформа и промени в съдебната система и службите. 

Сега ситуацията е нова: ПП–ДБ ще получат втория мандат, тъй като ДПС вече не е втора политическа сила заради изключените депутати. Няма как да го реализират, ако не убедят и ГЕРБ–СДС, макар Борисов да е декларирал, че няма да подкрепят правителство с нито един от следващите мандати. Освен това в самата група на ПП–ДБ няма съгласие дали да правят опити за правителство, или да откажат, както смятат в „Продължаваме промяната“.

Президентът Румен Радев съобщи, че ще им връчи мандата следващата седмица, с което осигурява време за преговори с политическите сили, в случай че ПП–ДБ постигнат съгласие в коалицията си да опитат да съставят правителство. 

Ако е „анти-Пеевски“, с ДПС-Доган по-приемливо ли ще е?

Началото на края на Пеевски

Доган го създаде, Доган го уби и ПП–ДБ нямат заслуга. Затова пък председателят на „автентичното ДПС“ Джевдет Чакъров заяви, че има шанс депутатите от ДПС, застанали зад Доган, да подкрепят мандат на ПП–ДБ – готови са да обсъдят политики. ПП–ДБ ще решават този уикенд как да постъпят с втория мандат. Предварителната им заявка в този 50-ти парламент беше, че остават в опозиция. В предишния парламент ПП–ДБ беше в мнозинство с ДПС на Пеевски, сега предложението е от ДПС на „Този, който разпределя порциите“, същия, който твърди в декларацията си, че от създаването си до днес ДПС „не е използвало мутренски подходи за заплашване на семействата, за отнемане бизнеса на хората с прокуратурата и полицейските служби“. 

Обявеното от Пеевски „Ново начало“ – плод на прекомерните му амбиции и апетити за власт, се оказа началото на края му като политик. Вън от ДПС, той едва ли ще бъде подслонен от друга системна партия – а в несистемни не си струва. Затова ще се бие докрай срещу Доган, което означава продължителна война, вероятно и твърде кална заради неизбежните компромати. Без партия приемник, която да е инструмент за покваряване на институции чрез корупция и рекет, съществуването на Пеевски се обезсмисля. 

Но какво ще прави тогава един вълк единак с цял товар компромати, събиран през годините? Ще взриви този арсенал или ще се оттегли, тъй като „отрядите за поръчки“ в службите и прокуратурата ще го изоставят? Предричат, че ще направи нова партия под името „Ново начало“, но тя едва ли ще има кой знае какви шансове – вероятно по-големи от гражданското движение „Справедливост за България“ на бившия силовик и бивш главен прокурор Иван Гешев, но недостатъчни за представителство в парламента. 

За ДПС по-важно е кой ще бъде новият лидер и дали Централният съвет ще се справи с изключването на посочените от Доган. На едно такова заседание реално ще премерят сили двата лагера. Или лидер ще остане другият съпредседател Джевдет Чакъров до националната им конференция, която да проведе избора. 

Във външнополитически план българската политика ще се отърве от един санкциониран по „Магнитски“ политик и дори може да получи кратки нестройни аплодисменти. 

Към момента не е много ясно чий е превесът при разпределението на силите. От едната страна са депутатите, застанали зад съпредседателя Пеевски, както и сайтът на ДПС, подвластен на пиар кръга му.

От другата страна са депутатите, застанали зад Ахмед Доган, младежкото ДПС и най-големият актив на ДПС – избирателите, повечето от които със сигурност няма да предпочетат Пеевски. В Кърджали, откъдето се кандидатира не само Пеевски, но и всеки лидер на ДПС, премахнаха дори плакатите с лика му от областния щаб на партията. Само преди няколко дни областният лидер Ресми Мурад изказваше мнения по-скоро с уклон към Пеевски, а и тъкмо областният съвет на ДПС в Кърджали пръв издигна кандидатурата на Пеевски за председател на партията още през ноември 2023 г.

Сега късат плакатите с образа му. 

Помогнете ни да научим какви са читателските ви възприятия и отношението ви към „Тоест“, като попълните нашата анкета.

Искате да четете повече подобни статии?

„Тоест“ е жив единствено благодарение на вас – нашите будни, критични и верни читатели. Включете се в месечната издръжка на медията с дарителски пакет.

Подкрепете ни