В рубриката „Вместо новини“ Емилия Милчева обобщава и коментира най-важните новини от политическия и обществения живот на България през изминалата седмица.
Когато една седмица тръгне по Чудомир и ескалира до Помпео, егати и държавата, в която живеем. Как да не помечтае останалото в Татковината народонаселение, на средна и преклонна възраст, за времето, в което улиците бяха тихи, а другарят Тодор Живков бавно редеше от екрана: „Приземяване, приземяване, приземяване.“ През 1987 г., когато държа тая реч, държавата беше доста опоскана, номенклатурчиците съвсем не възнамеряваха да слязат от самолета на властта, а позивната беше прах в очите на народа.
И не слязоха, но закопаха народа. Свалиха Живков от самолета и създадоха олигархията, благодарение на която 30 години България остава най-слабата и най-неконкурентоспособна икономика в Европейския съюз, в резултат – и с най-бедните граждани. Дори страни извън ЕС като Черна гора и Сърбия ни задминават по минимална заплата, съответно 331 евро и 343 евро, докато българската е 312 евро (610 лв.). Средната пенсия в Северна Македония е 251 евро; средната пенсия в България е 211 евро за 2020 г. – 412,28 лв.
Мисирене
Това, разбира се, са битовизми. Човек живее с лафчета и лайкове, а „ето вие като някакви мисирки тичате“, обърна се премиерът Бойко Борисов към журналистките. После се извини – прекалил. Това е като да наплюеш някого и после да му предложиш кърпичка. Да е чел Чудомир – не го е чел; там бялото месо от мисирка е на почит. Да е помилвал фитки като американски президент за Деня на благодарността – пак не. В деня, в който журналистите спрат да тичат след Борисов, значи е свършен – и тогава той ще ходи подир тях като мисирка, понеже е зависим от микрофоните и камерите. Онази грама на американския посланик Джон Байърли от 9 май 2006 г. е паметна с две тези: че „егото на Борисов е най-силният лост за влияние върху него“ и че той вероятно е „следващият български лидер“.
Според психолозите унижението се извършва от хора с неадекватна самооценка, които го правят, за да поддържат позитивния си образ: принизявайки другите, да се издигнат над тях. Единственият начин човек да се справи с унижението е да отговори. „Страхливец и подлец!“ е отговорът. Лесно е да унижаваш хора, които поради определени обстоятелства са принудени да изтърпят унижението. Но на точно такива оскърбители е добре да се озъбва човек.
Бризгане
Озъбване има. По друг повод – и не такова, каквото си мислехме ние, българите. Посланичката на САЩ Херо Мустафа го нарича „мерки със зъби“ в борбата с корупцията – българската се има предвид. Държавният департамент съобщи за първи санкции за българин, „участвал в корупционни действия, които подкопават върховенството на закона и сериозно компрометират независимостта на демократичните институции в България“. След 24-часови залагания кой е човекът, името изненада всички – съдията от Специализирания наказателен съд Андон Миталов, пуснал обвинен в шпионаж да отиде в чужбината, за която се предполага, че е шпионирал, за да … получи медал от чужбинския президент.
Има един руски глагол „брызгать“ – означава да се разпръскват със сила капки течност, искри и други подобни, в България се среща в някои диалекти като „бризгам“. Така де, получи се бризгане. А българите, чакащи „мерки със зъби“, се разочароваха. Търпение, братя и сестри, to be continued…
Такова бризгане направи и президентът Румен Радев, обявявайки, че „официално снема доверието си от правителството“. Наясно сме, че неофициално никога не го е давал. Но можеше да го „свали“ и по-рано, нали сам каза, че фактическото положение датира от декември. Сега идва в не особено комфортна за президента ситуация, след публично известни разговори, в които той и шефът на Военновъздушните сили се уговарят да заметат под килима една проверка за Десислава Радева, допреди 4 години Генчева.
„Деленето не е между леви и десни, а между порочната власт и милионите почтени българи“, каза Радев. Звучи някак познато, но едва ли може да мобилизира чак такава ляво-дясна алтернатива, която не просто да свали ГЕРБ на избори, но и да управлява. Май надценява значението си, заявявайки, че евентуален импийчмънт срещу него „няма да напълни язовирите, няма да напълни хладилниците на хората и няма да вдигне пенсиите“. „Импийчмънтът най-много да напълни площадите и да доведе до окончателен крах“, каза държавният глава тази седмица. Ще е успех, ако напълни половината от площад „Независимост“, разделящ „Дондуков“ 1 и „Дондуков“ 2.
Освен срещу властта, Радев се позиционира в лагера на скептиците за България и еврото, наливайки вода в мелницата на плашенето на хора. Резултатът от ваденето на плашила е, че за седмица българите са обърнали милиони левове в евро. Но всеки, който говори срещу присъединяването на България към еврозоната – задължение, произтичащо от договора за присъединяване към ЕС, – работи не за българските национални интереси.
Изнасилване
И властта не помага да спре плашенето. Напротив. Първо се опита да прошмули тайно промяна в преходните и заключителни разпоредби на закон, с който променя единственото, на което българите вярват безотказно – фиксирания курс на лева към еврото. После го направи явно и за да успокои хората, парламентът реши, че министърът на финансите и гуверньорът на БНБ ще могат да преговарят за присъединяване на България към еврозоната само при сегашния валутен курс на лева към еврото в съотношение 1,95583 лв. Пътят към антрето за еврозоната е отворен, рекоха някои депутати. Също и за нови хибридни атаки за алиенация от ЕС.
А докато отварят едни пътища, депутатите затварят други, извършвайки насилие над пазарната икономика чрез създаване на конкурентни предимства на един сектор в ущърб на друг. Икономическата комисия в Народното събрание одобри нови изисквания към собствениците на имоти, които се отдават краткосрочно под наем през платформи като Airbnb и Booking. Те предвиждат писмено съгласие на поне 50% от собствениците на имоти в съответната сграда.
Макар че депутати припомниха решение от 19 декември м.г. на Съда на ЕС, че Airbnb не е онлайн брокер, а „услуга на информационното общество“ по Директива 2000/31 за електронната търговия, мнозинството не се впечатли. Бърза да отвори пътя за хотелиерите, затруднявайки с каквото може конкуренцията им. В дългосрочен план тази битка е загубена, дами и господа. В краткосрочен – министърката на туризма Николина Ангелкова може да спечели.
Чистенето
Битката срещу Booking и Airbnb не пълни обаче хотелите, за което призна и самата Ангелкова: „За съжаление, зимният сезон не протича съгласно очакванията…“ Така е, няма сняг, през януари курортите караха на изкуствен сняг. А когато тази седмица заваля, държавицата пак се оказа блокирана и стресирана, сякаш властта е чакала юни през февруари. По пътища и жп линии за близо 24 часа се оказаха блокирани автомобили, камиони и влакове, а границата с Румъния бе затворена за тирове. Хора изпуснаха операции и прегледи при лекари, самолетни полети, не се явиха в съдебни зали – само защото най-сетне заваля и се наложи снегорините да излязат.
Докато ринеха сняг, по границата ринеха… митничари. Задържаха цяла смяна на ГКПП Калотина при операция на прокуратурата, МВР и КПКОНПИ. Ден по-рано тръгна операция по връщането на 28 от общо 127 контейнера с италиански боклук обратно към Апенините. Скоро ще бъдат отнети и частните лицензи за лотарии. За да не останат съмнения в голямото чистене, очакваме и Сърбия да ни върне настанилия се в Белград банкер Цветан Василев, собственик на фалиралата КТБ, а Обединените арабски емирства – хазартния бос Васил Божков, който, макар и в ареста, пробвал да си купи гражданство срещу инвестиции.
Тази седмица главният прокурор Иван Гешев каза в прав текст нещо, което е обществено известно – Русия пази Цветан Василев в Сърбия. Василев, който замина за Виена в началото на юни 2014 г., когато за него стана напечено в България, се установи в Белград. Топлите отношения между Сърбия и Русия никога не са били тайна, а сръбският министър на правосъдието има последната дума за екстрадицията, независимо какво ще реши съдът.
Ако Василев наистина ползва протекция от Москва, за да е на свобода, макар и без паспорт, значи пази много важна информация за банката, в която акционер беше една от най-големите руски банки, и нейните операции – какво и защо е финансирала. Българската държава ще продължи да настоява (за екстрадицията – б.а.), каза министърката на външните работи Екатерина Захариева. Вярвате ли?
„Тоест“ се издържа единствено от читателски дарения
Ако харесвате нашата работа и искате да продължим, включете се с месечно дарение.
Подкрепете ни