В рубриката „Вместо новини“ Емилия Милчева обобщава и коментира най-важните новини от политическия и обществения живот на България през изминалата седмица.
Какво да кажем за седмицата? Васил Божков все така разказва от Дубай приказки като Шехерезада, но и хвърля по имейл сериозни обвинения; на Черноморието все така строят хотели на плажовете – документално маскирани като подпорни стени; в БСП все така не спират крамолите; испанската полиция пък не спира разследването на „Барселонагейт“.
Но… Националният оперативен щаб спря брифингите (да не се бърка с края на заразата); първи мравки бунтовници в ГЕРБ; държавните бензиностанции получиха зелена светлина от парламента; има огнище на коронавирус в Сърница.
Хиляда и n-тата приказка
Избягалият в Дубай хазартен бос Васил Божков изостави комиксите и се върна към схемите. И при едните, и при другите затаява истина, така както изключи например ДПС от разказа за данъчните промени за хазарта. След като обясни, че управляващите му поискали 20% от печалбата на „Национална лотария“ като такса „спокойствие“, за доказателство представи… данни за теглени суми от личната му сметка. Сега представя отказа си да прехвърли частната лотария на посочен от властта човек като претекст да я национализират (в действителност дейността ѝ беше прекратена).
Между пускането на едната и другата схема под домашен арест излезе неговата приятелка Лиляна Димитрова (ЛиЛана), обвинена, че в съдружие е източила евросредства, продавайки един и същ софтуер на няколко фирми.
Сега идва кулминацията – или голямото плашене. В сигнал до главния прокурор, изпратен по имейл и резюмиран в „Биволъ“, Божков съобщава, че е дал над 60 милиона лева на премиера Борисов и финансовия министър Горанов и е готов да го докаже със свидетели, документи, записи. Министър-председателят публично отрече – не е взел и една стотинка от хазартния бос, само една пура в централата на ГЕРБ, и заяви, че Божков иска да се оневини. През 2016 г. прокуратурата отхвърли молбата на банкера Цветан Василев да бъде разпитан дистанционно чрез видеоконферентна връзка. Как ще действа с Божков – ще видим…
Строежът на Алепу – греда в окото
Един друг разказ също продължава прекалено дълго – как властта удави туризма в Черно море (вместо корумпираните си чиновници). Изглежда, там е най-милото на властта, че и на съдебната система, щом плажовете се бетонираха законно и пак така, в рамките на закона, се разрушават дюни.
„С просто око е видимо, че на плажа в Алепу има хотел“, заяви по bTV вицепремиерът Томислав Дончев. Но чиновниците от строителния надзор имат греда в окото (или плик в джоба) и виждат само… подпорна стена, а не 4-етажен хотел. Пред закона обаче важи какво виждат чиновниците, а не всички останали. Или трябва да им извадим пачките, или гредата в окото.
Защо никой не пита премиера Борисов какво вижда – подпорна стена или хотел? Вместо да командирова служители, защо сам не инспектира на място? Да не би да е заради „Главболгарстрой“, един от любимите строители на Борисов – дъщерна фирма на ГБС е концесионер на плажа и един от тримата инвеститори на строежа. Сега се чака какво ще „види“ прокуратурата. Преди нея Борисов вече се произнесе – в петък вечерта каза в „Панорама“ по БНТ, че подпорната стена ще си остане подпорна стена, а построеното ще стане „чудесно местообитание за птици“. И „най-вероятно курорт няма да има“.
Въпросче към БСП
Лидерска битка или бой през пръстите е кампанията в БСП за избор на нов председател на партията? Насрочен е за 26 септември, а алтернативата на Корнелия Нинова се нарича Кирил Добрев. Социалистите губят не само почва под краката си, но и подкрепа и одобрение. В края на май „Алфа Рисърч“ констатира, че докато опозицията в Европа вдига рейтинг, БСП губи много.
„Нямаме подготвени хора… Тази битка за председател не е необходима. Изкарваме мръсно бельо на показ, но то не обединява, а разделя“, казва пред БНР депутатът от левицата Димитър Стоянов. Участниците в състезанието занимават с уставни и апаратни въпроси обществото, а то не се интересува от това, заявява политологът Борис Попиванов. Не се интересува, така е. А мръсното бельо, което се вее по медиите, изпразва от съдържание всяко усилие на Нинова и левите депутати да се покажат като смислена опозиция.
Това помага на лидерската партия ГЕРБ и Борисов, но и там вече има мравчене – Видин, Плевен… Нормално, за три мандата не могат да нахранят всички, част от недоволните ще отидат в друг мравуняк. Винаги е добре да си подслонен от партия в България, гладен и без пост няма да останеш.
Кой ще оглави ДПК
Кой наистина ще е начело на Държавната петролна компания? Сигурно вече е готов човекът. Сигурно министърът на икономиката Емил Караниколов, към чието министерство ще е ДПК, е наясно. Законопроектът, с който се създават новата държавна фирма и стоте бензиностанции, мина на първо четене в парламента. Толкова голямо одобрение отдавна не е получавал закон на управляващите.
Само соцдепутатът Румен Гечев гласува против него. Председателят на парламентарната Икономическа комисия Петър Кънев (БСП) обаче поздрави публично лидера на НФСБ Валери Симеонов за идеята му част от обемите на данъчните складове да бъдат запазени за определен резерв търговци.
Дали сто държавни бензиностанции могат да принудят монополиста „Лукойл“ и останалите в неофициалния картел да смъкнат цените на горивата? Ще мине поне година, докато разберем.
Казина само в курортите?
Още поне пет години ще минат, докато казината напуснат градове и селца и останат само в курортите, 5-звездните хотели и в селища на не повече от 20 км от граничните пунктове. Това е нов законопроект за промени в Закона за хазарта, внесен отново от Валери Симеонов и депутати от „Обединени патриоти“. Ако бъде приет, това трябва да стане до 2025 г. Впрочем така беше в соца – казината бяха в курортите и големите хотели.
Назовани са курортите, в които ще може да се играе хазарт – Албена, Златни пясъци, Св. св. Константин и Елена, Елените, Слънчев бряг, Дюни, Приморско, Пампорово, Боровец и Банско. Все пак, освен бетона, и хазартът е във визитната картичка на туризма ни.
Сега игралните зали и казината в градове и селца са повече от баничарниците. Симеонов е последователен в аргументацията си и в брандирането си като борец срещу хазартните зависимости. Нали той поиска да се ограничи рекламата на хазарта и частните оператори да не продават лотарийни билети?
В анализ за „Медиапул“ Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията коментира, че „в малките градчета типичен е случаят да нямат аптека, но да имат игрална зала“. Собствениците на тези игрални зали са „местни велможи“, а клиентелата им са „хора с ниски доходи – строителни работници, шофьори, охранители и др.“. По-трудно ще им е да го правят онлайн, дори и част от тях да се пренасочат.
Заразата е тук
Опитите да се намалят хазартно зависимите в България не минават само и единствено през ограничаване на местата, където могат да го правят. Но ограничаването на заразата от коронавирус означава изолация на огнищата. Има ново такова – високо в Родопите, в община Сърница, и се затварят общинската администрация, детски градини, читалища, пенсионерският клуб, петъчният пазар.
Щаба го няма – тоест няма публични брифинги, но хора боледуват. В болницата във Видин почина 77-годишен лекар, върнал се на работа, за да помогне на колегите; в Сливен се разболяха още осем медици, но задължителни PCR тестове за постъпващи в болниците няма и няма да има.
А други тичат за здраве. Снимки на Цветан Цветанов от крос край Дунава показват, че е в добра форма – макар че за партия си трябва маратон. Вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов си е направил своята отдавна, затова сега лежи в окоп и стреля. Е, вече знае, че не е добре да го прави пред камери и фотоапарати. Просто не изглежда героично, а е военен министър. И като войвода не изглежда. Да се учи от премиера – някой да е видял Борисов да стреля залегнал?
Искате да четете повече подобни статии?
„Тоест“ е жив единствено благодарение на вас – нашите будни, критични и верни читатели. Включете се в месечната издръжка на медията с дарителски пакет.
Подкрепете ни