В рубриката „Вместо новини“ Емилия Милчева обобщава и коментира най-важните новини от политическия и обществения живот на България през изминалата седмица.

Не е много ясно кое е провокирало човека да започне да се движи изправен – експлозии на свръхнови, забързали еволюцията му, или Вселенски разум, но днешната пандемия застопори съвременния човек в дома му. Без особена двигателна активност, освен до хладилника и по клавиатурата на компютъра. През ноември м.г. Световната здравна организация предупреди в доклад, че повечето подрастващи не спортуват, не се движат особено и липсата на физическа активност вреди на здравето им. Днешната пандемия от COVID-19 обездвижи милиони хора по света, които все пак комуникират благодарение на дигиталния век и достъпните технологии.

Поставените под принудителна карантина са като онези, дето са ги пуснали с мярка за неотклонение „домашен арест“. И понеже не може да им сложат електронна гривна (от средата на м.г. вече се използват и в България), в Закона за извънредното положение разрешиха на МВР да получава трафични данни без предварителен съдебен контрол за нарушителите на карантината. Освен „законодателната немарливост“ при подготовката на текстовете, ИТ специалистът Божидар Божанов констатира и още нещо: „Процесите се изпълняват от хора, а хората имат началници, страхове, слабости. В ситуация на млада демокрация, след тоталитарен режим, без изградени традиции, изкушенията за злоупотреби с най-разнообразни цели, в т.ч. политически, не са малки.“

В България има достатъчно примери за изкушили се да злоупотребят с власт. Особено власт, дадена на кариеристи. Какво да се прави, както казва Радичков, „Бог е благословил мухата с безкрайно нахалство“. А мярката за трафичните данни дори не е временна.

Временно е само спирането на парламентарната дейност. 44-тото Народно събрание реши да заседава само при необходимост. От БСП, единствените несъгласни с това, извадиха патетиката, като лидерката Корнелия Нинова заяви: „Парламентарната република временно се отменя и се суспендира Конституцията на България.“ Всъщност за известно време социалистите се лишават от трибуна и опозиционни изяви, но какво пък – нали си имат телевизия. Ето, и Парламентът на Обединеното кралство се разпуска дори за повече – 4 седмици, а лейбъристите и телевизия си нямат.

Премиерът Бойко Борисов съжали, че Народното събрание не е взело решение да мине в онлайн режим, както работят Европарламентът, Европейският съвет, правителството. БСП не се съгласиха – те могат да пазят демокрацията само от трибуната в пленарната зала… Е, президентът ще я пази дори когато БСП не могат. Впрочем една от темите, по които нападаха властта, вече не е актуална. Вода от водосбора на язовир „Белмекен“ потече тази седмица в Перник и облекчи водния режим, който остава само за през нощта.

Операция „Жива вода“ се подготвя и за част от бизнеса под формата на схемата 60/40 – ще рече, че държавата ще поеме за максимум 3 месеца 60% от заплатите на служителите на засегнатите фирми, а работодателят се задължава да изплати останалите 40% и осигуровките. За целта са приготвени над 1 млрд. лв., а кои бизнеси и професии ще получат помощ и по какъв механизъм, решава Тристранният съвет. Очаква се над 1 млн. работници от близо 100 000 фирми да бъдат подпомогнати. Ако това е истина, ще се възползват малко по-малко от половината наети на трудов договор в България, които по данни на националната статистика за 2019 г. са 2,2 млн.

Мярката е предвидена в Закона за извънредното положение, публикуван вече в Държавен вестник и претърпял известна редакция тази седмица след президентското вето. От него отпаднаха два текста – за фиксиране на цените и наказателно преследване за невярна информация. По повод първия, предложен от БСП, бившият министър на финансите Милен Велчев заяви, че ако не е замислен като лобистка поправка в интерес на търговците на горива, наистина „чупи тъпомера“. Много щеше да ги облагодетелства точно тях фиксирането на стоките на цени, равни на средноаритметичните, на които са предлагали същите продукти през последните три месеца преди въвеждането на извънредното положение. Тоест вместо горивата да поевтинеят заради сриването на цената на петрола под 30 долара за барел, щяха със закон да си стоят заковани над 2 лв. на литър. Е, вече започнаха да спадат. Тази добра новина дойде в момент, в който пътуванията са само в краен случай.

Други „добрини“ си намериха говорители. Като споменатите поименно дарители тази седмица – в началото ѝ шефът на Националния оперативен щаб ген. Мутафчийски назова поименно депутата Делян Пеевски като голям дарител, осигурил към оня момент общо 800 000 лв. за борбата с коронавируса. Ден преди това премиерът съобщи за дарените от бизнесмена Кирил Домусчиев лекарства. Днес вече списъците на тези, дали лични или служебни средства за борба с епидемията, са публикувани в няколко медии.

Единствено дарителите знаят истинските подбуди, поради които даряват. Едни – заради гузна съвест и страстното желание да се „откупят“, други – поради добрата реклама, необходима им за самите тях или компаниите, трети „перат“ имидж и нищо не е по-добро за целта от кауза за доброто. Мнозина обаче го правят, защото наистина вярват, че помагат и така трябва – сред тях и деца, дарили спестени пари, и добротворци, останали анонимни.

Даренията вървят, но и първите големи съкращения – също. Оръжейната компания „Арсенал“ съкращава близо 2000 от общо 9-те хиляди работещи. Най-големият работодател в производството на автомобилни компоненти – „Язаки България“, временно спира работата и на трите си завода с над 5600 работници. Това е само началото. Стотици хиляди гастарбайтери и други без постоянна работа се завърнаха и този път ще останат, поне на първо време. Терминал 2 стана вход, а доскоро беше изход. Страхуват ли се хората и колко далеч може да ги отведе страхът им? Но за демоскопите е по-удобно да мерят не опасенията, а възхитата от генералите. Мутафчийски се радва на по-голямо доверие от Борисов – 89% срещу 73 на сто.

Генералът се справя по-добре и с обяснението на различията между трите вида тестове, които се използват в пандемията – PCR тестовете, тези, при които се търси антиген, и известните като бързи тестове. Разбра се, че държавата се подготвя за масов скрининг на населението, който ще се прави на няколко етапа.

„Епидемията в България още не е започнала. Ще имаме такъв Великден тази година, че ще го запомним“, предрече ген. Венцислав Мутафчийски.

Наясно сме, генерале, наясно сме.

„Тоест“ се издържа единствено от читателски дарения

Ако харесвате нашата работа и искате да продължим, включете се с месечно дарение.

Подкрепете ни