В рубриката „Вместо новини“ Емилия Милчева обобщава и коментира най-важните новини от политическия и обществения живот на България през изминалата седмица.

Инфодемията COVID-19 бе нарушена от интервюто на хазартния бос Васил Божков пред bTV от Дубай, с което той обяви, че държи силна покер ръка и може да я покаже: „Само с Влади Горанов (министъра на финансите – б.р.) съм си говорил… Естествено, че (сме имали) лични контакти и срещи, също разговори по телефона, SMS-и. Да не би г-н Горанов да твърди, че не се е срещал с мен многократно? Не вярвам.“

Не, финансовият министър призна за срещи – обсъждали закона за хазарта, не виждал проблем. Един вътрешен министър преди време, Румен Петков (АБВ), така твърдеше, че се е срещнал с братя Галеви не заради пазара на дрога, а за да му… докладват за трафик на наркотици. Макар че първоначално отричаше.

Божков – по пътя на Цветан Василев

Да не би Васил Божков да блъфира? Едва ли. Божков прави същото, което и друг виден беглец преди него – собственикът на Корпоративна търговска банка Цветан Василев. И Василев започна с изявления, че може да направи публично големи разкрития за връзки с управляващите, че все пак ги е направил – но ги запечатал в каси като застраховка „Живот“. И Божков, както и банкерът беглец обвиняват трети олигарх – Делян Пеевски, който „дърпа конците в сянка“.

Божков, който е с 11 обвинения, на свой ред обвини властта, че била „хунта“. По време на целия Преход той живееше и богатееше необезпокояван от никоя власт, в т.ч. и от тази, която нарече „хунта“. Със съучастието на много власти Василев създаде, разви и изгуби банката си. И двамата днес се намират в чужбина – банкерът е в Сърбия, хазартният бос – в Обединените арабски емирства, а исканията за екстрадиция на българската прокуратура си отлежават. Дават по някое интервю на избрани от тях медии, по нещо разкриват и разбира се, кроят как да отмъстят на тези, които ги прецакаха.

Цветан Василев например съобщи през 2015 г., че бившият вече управител на БНБ Иван Искров има тайни сметки в банка в Танзания. Божков пък стигна до министъра на финансите, с когото консултирал бизнеса си. И двамата бегълци имат в запас доказателства и за други срещи, а хазартният бос обещава да снабди медиите с нови разкрития… Може и да координират усилия с банкера. В очакване на кулминация и епилог сме.

А премиерът мери мускули с вируса

След няколкомесечно съжителство COVID-19 започна да ни става банален – не колкото джипката на Борисов, но и за това си има време. Вирус и премиер си мерят мускулите в ежедневните новинарски емисии, защото кой може да се справи със заразата, ако не Бойко Борисов. Социологическо проучване на „Галъп Интернешънъл“ тази седмица му отреди 55% одобрение, а според същия сондаж тревожността в българското общество заради пандемията намалява.

Европейските проучвания обаче не са така благосклонни за настроенията в България. Според изследване, направено сред 85 000 европейци и публикувано от агенция „Ройтерс“, българите и гърците са най-недоволни от живота си в условията на ограничения, наложени заради вируса.

Стига тулупи пред телевизорите, плувайте за здраве

И въпреки че Борисов и подчинените му повтарят и повтарят как мерките у нас са най-леки в сравнение с много европейски държави, решиха да се погрижат за психиката на българите – и ги пуснаха навън. Стига са клечали пред телевизорите, бездруго генерал професор доктор Венцислав Мутафчийски ще се явява там вече само веднъж седмично. Затова премахнаха КПП-тата в полунощ на 6 май, отвориха музеите, парковете и планините – и дори басейните (но не и фитнесите). Но най-важното – разрешиха на заведенията, които имат маси на открито, да работят. Лобизмът помогна и разстоянието между масите се запазва, каквото е в момента – 1,5 м, тъй като собствениците на заведения се ядосаха на изискването за дистанция от 2,5 м.

При над 100 заразени на ден връщаме мерките, закани се публично Борисов. Това е по-скоро послание към Мутафчийски и Националния оперативен щаб (НОЩ) – да внимават с тестовете и с бройките. Че тулупите по диваните само това чакат – да се събудят в пет следобед и да почнат да питат Бойко Борисов. Медийната любов е по-изменчива от плеймейтка – едно време журналистки му носеха баници в Банкя и оди за него пишеха, а днес даже го и питат… Но „в пламъка на любовта се крият / нагар или фитил и те ще я затрият“ („Хамлет“). Ако Борисов обаче го няма, дали пък някои журналистки няма да получат абстинентен синдром?

Фитил има, въпроси няма

А въпроси е важно да се задават. Например как под носа на НОЩ областни болници една по една излизат извън строя. Как видинската болница стана огнище на зараза след първия пациент с COVID-19, приет на 2 април. Болницата в Ямбол – също, а повечето от заразените с коронавирус и настанени за лечение в нея са от ромската махала „Райна княгиня“. И от двете лечебни заведения отправят призиви за помощ, за персонал, от Видин молят армията за дезинфекция. Област Пазарджик остана временно без реанимация, след като шефът, медицинска сестра и санитарка са с коронавирус. ОРАИЛ на МБАЛ – Пазарджик е „единственото напълно оборудвано отделение по реанимация в областта и в него се лекуват най-тежките случаи от града и региона“. А след като и инфекциозното отделение се запълни, някои частни болници в Пазарджишко склониха най-сетне да поемат… общо трима с коронавирус.

Но ген. Мутафчийски успокоява, че огнищата засега били изолирани и здравната система ще издържи. Болници, старчески и социални домове и гурбетчии, които се връщат от чужбина, са източници на зараза. Да му вярваме ли – или да пием кафе на слънце, на евтин или безплатен шезлонг?

Купони за кеф – и малко фурми

Трудови хора на България пътуват към Черно море. При пристигането им ги чакат журналистки с камери и микрофони, за да ги попитат дали са доволни. Все пак правителствените инициативи се нуждаят от ретранслация. А докато народът почива, Борисов и министрите работят без заплати.

Тази картинка засега е… картинка. Зависи как и кога ще се реализира половинмилиардната идея за ваучери, които бюджетът, сиреч ние, да платим за около три милиона работещи, тоест – за себе си. В добавка – и безплатни шезлонги, за които държавата ще плати на концесионерите отново с нашите пари. Но има съществена подробност: част от тези три милиона българи със сигурност не искат да почиват на Българското Черноморие. Някои може и да искат, но не и на хотел.

Този пандемиен кеф е платен с нашите пари. Те ще бъдат раздадени от управляващите на тези, на които разрешиха да бетонират Черноморието и които продължават да го правят.

Същите тези управляващи, които здраво се посрамиха, представяйки бартер между частни фирми като хуманитарна помощ. За фурмите е думата. 32 тона храни от България са изпратили фирмите „Интръст“ на Делян Пеевски и „Градус“, която е имала бизнес отношения със земеделската министърка Десислава Танева. Фурмите пък е пратила инженеринговата компания „Пал Технолоджи“ от Абу Даби, разкри Антикорупционният фонд. Шокирани от пратката, управляващите прехвърлиха фурмите на БЧК. А можеха да ги продадат на някой винпром за ракия, вместо да ги тъпчат в складовете. Оттам и да ги изнесат, няма кой да разбере.

На бас, че…

Но на акцизните складове държавата изведнъж реши да затегне контрола – ускорява се монтирането на камери за 24-часово видеонаблюдение. А наред с това и една особено съществена промяна – „Лукойл България“ ще трябва да отдели и лицензира като отделни данъчни складове шестте си бази, свързани с нефтопровода. Сега те се водят като един данъчен склад. Всеки от тях трябва да има отделна банкова гаранция, както и да бъде снабден с измервателни уреди и видеонаблюдение. „Лукойл“, то се знай, не иска.

Битката ще се реши в парламента – при обсъждането на текстовете в комисии и при гласуването им в пленарната зала. Помагачи „Лукойл“ ще намери лесно. Съпругът на лидерката на социалистите е техен служител, а и да не се забравя на чия земя е построен летният сарай на Доган. Ако този текст мине през парламента… Да бъдем реалисти. Празникът на храбростта – Гергьовден, вече мина. В петък на първо четене в парламента мина и новото законодателство за борба с пандемията, където е и текстът, който нарушава интересите на „Лукойл“. Никой в пленарната зала не отвори дума за това. Да видим какво ще се случи на заседанията на комисиите при подготовката за второ четене.

От „Лукойл“ заплашиха със спиране на работа. Какво следва – среща с премиера?

„Тоест“ се издържа единствено от читателски дарения

Ако харесвате нашата работа и искате да продължим, включете се с месечно дарение.

Подкрепете ни