В рубриката „Вместо новини“ Емилия Милчева обобщава и коментира най-важните новини от политическия и обществения живот на България през изминалата седмица.
Честит рожден ден, г-н премиер! Онзи ден политологът Христо Панчугов заяви, че спокойствието е латентно и всеки момент може да бъде взривено от нещо.
„Нещото“ се оказа 6-минутен запис, в който подпийнал човек, досущ с гласа и сленга на Бойко Борисов, „опрасква“ разни хора по всякакъв начин – чрез обиди и разпореждания. Под ударите попадат верни кадри на ГЕРБ като Цвета Караянчева заради арменския геноцид, маскиран като „масово изтребление“ – заменка, предложена от нея; европейски лидери; един зам.-министър, вече бивш – Александър Манолев, заради „къща за гости“; един кандидат да купи ЧЕЗ – „Еврохолд“, който не се съобразява с Него; депутатката от БСП Елена Йончева (преди да стане евродепутатка) – пак заради „къща за гости“.
Това идва като първа „честитка“ към премиера. И макар Борисов да е гърмян заек откъм записи, все пак вече не е като при първия му мандат, когато се появиха онези записи от Банкя – тогава още го обичахме.
И бизнесменът с 18 обвинения Васил Божков може да вземе да взриви… фойерверки под прозорците на Борисов. След като десетилетия плаща за политически чадър, сега щял да прави партия – защото „властта трябва да бъде отнета“ от Борисов.
„Мутренско семейство в развод“
Вече не му стига на Божков само да финансира, както беше с кампанията на царя. Впрочем това Борисов би трябвало да го знае не само от „Уикилийкс“ – нали беше телохранител и шофьор на Сакскобургготски, а после главен секретар на МВР в полуцарския-полудоганов кабинет. (Сега обаче царят е смълчан и не издига глас в защита на хазартния бос, по-важно му е да си възвърне пак имотите.) Излиза, че Божков е инвестирал и в Бойко-Борисовия дебют в политиката.
Дааа, някога всички бяха една голяма задружна фамилия, а сега – „мутренско семейство в развод“, по определението на евродепутата Радан Кънев. И сценки от художествена самодейност. Най-напред Божков беше Али Баба, а сега се прави на Индже войвода. Искал върховенство на закона, референдуми за важни за обществото теми, политика с депутати без имунитет и партии без субсидии, финансова ревизия на досегашното управление.
Тази текстура някои медии определиха като микс а ла „Слави Трифонов – Мая Манолова“, а други преброиха колко хиляди са подкрепили Божков във Facebook. В сравнение с милионите безумци, дето търкаха билетчетата от „Национална лотария“ (лека ѝ пръст), тия над 60 000 са пренебрежимо малко. Може пък партията да раздава билетчета – от дубайската лотария. Ще изплаща печалбите, като вземе властта.
Симбионти, симбионти…
И за партията ли Божков ще търси заем от приятели – нали живее на кредит в Дубай, където му дават по милион-два?! Регистрация чака и политическата сила на Слави Трифонов „Има такъв народ“ – до края на юни съдът казва кога ще се появи в правния мир.
Но вече имахме партия, подобна на мислената от Божков – „България без цензура“. Плати я с пари на данъкоплатците собственикът на КТБ Цветан Василев, вече бивш банкер, обвиняем и укриващ се в Белград, който също напомни за себе си тази седмица. Даде интервю – каза, че третото правителство на Борисов е най-лошото, защото лъснала симбиозата му с плана на Доган и Пеевски…
А може би е лошо, защото банкерът вече не е от симбионтите? Все едно, и Божков, и Василев са петимни да говорят, а прокуратурата така и не ги разпитва. Първият дори поиска независимо европейско разследване на сигнала си за корупция. Вместо да си свърши работата, за да „потърси от наше име обективната истина“, прокуратурата отдава цялото си внимание на проверки на приватизацията, за която давността е изтекла, каза съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.
Кръвожадни за справедливост
Междувременно Делян Пеевски, депутат от ДПС, познат като човек и като метафора (да не се бърка с дуализъм), предложи „ревизия на Прехода“ – парламентарна анкетна комисия, която да провери „генезиса на съмнителни богатства“.
Тази сюжетна линия явно е подкрепление за разследванията на приватизационните сделки от главния прокурор. Докладът на ДАНС за първите 14 сделки начело с „Кремиковци“ вече е на прокурорските бюра. Но и ГЕРБ подкрепя играта на ДПС с комисията за Прехода, за да стане ясно „кой създаде Валентин Златев, Баневи, Бобокови, Божков, всичките кредитни милионери, подплатени от кадрите на ДС, защото те бяха в основата на този криминален преход“. (Дали Златев ще влезе в ареста?)
Как кой ги създаде? Покойният вече Крум Благов го написа в книга още преди десетина години. Лукановите куфарчета с пари са реалност, каза той, и изброи някои „получатели“ – Николай Банев, Христо Ковачки, Васил Божков, Иво Недялков, Илия Павлов, Добромир Гущеров, Димитър Барбуков. Жалко е как тези мимикрии са предназначени да утолят жажда за справедливост. Всъщност вече сме кръвожадни.
Въпрос на доверие
Свалете си шлемовете – това е виртуална реалност. Или останете в „реалността“, в която пиарката на премиера изплаща за по-малко от 5 години заем от 150 000 евро и погасява част от друг за 500 000 евро. С родителски дарения (баща – полицай; майка, работеща на смени в хотел) и със заплати на съпруга от бордове на държавни фирми и от централата на ГЕРБ… Какво да се прави – въпрос на доверие. А на Севделина Арнаудова премиерът вярва повече, отколкото на Цветан Цветанов. Затова и бившият Втори е вън от ГЕРБ. Стяга партия, докато ГЕРБ се стягат за избори, макар да им е трудно – дълго във властта, понатежали, по-тромави, изгубили рефлекси. Апетитите са станали тройно по-големи, нали идват с яденето, тоест – с мандатите.
В третия мандат властта отново помага на ПИБ – като във втория, когато осигуриха държавна подкрепа на банката от 1,2 млрд. лв. Разреши я Европейската комисия, а ПИБ върна парите през май 2016 г. Сега държавата се включи и придоби дял в трезора. Още през 2016 г. на стрес тестове стана ясно, че ПИБ се нуждае от близо 206 млн. лв. капиталов буфер. Днес вече тази дупка е „попълнена“ от Българската банка за развитие в името на прокламираната от управляващите цел – влизане в преддверието на еврозоната, т.нар. ERM II. Проблемът с ПИБ бил „последна пречка“. Ще видим дали е така – ако ни поканят през юли в чакалнята.
Докладът за напредъка към еврозоната, публикуван тази седмица от Европейската комисия, обаче показва, че съвсем не е така. Пречки има поне няколко – и с транспонирането на европейските директиви за пране на пари, и със законодателните решения, гарантиращи независимостта на БНБ, и с нерешените проблеми за несъстоятелността, и още, и още… Борисов иска да вярваме, че помага на ПИБ в името на „общото благо“ – еврото. Затова държавата дава 170 милиона публични средства от необходимите 200 милиона.
Единственото утешение е, че когато България се присъедини към Банковия съюз, Европейската централна банка ще извършва надзор на големите банки (и ПИБ в това число). Един ден.
Спасението ни се вози в джип?
В това време Световната банка публикува доклад, в който България е втората страна в Европа и Централна Азия след Хърватия, в която спадът на БВП ще е най-голям тази година – с 6,2%. Два пъти повече пък са фирмите, които съкращават хора, в сравнение с тези, които ще наемат. Заетостта спада във всички сектори и наесен безработните ще са малка армия. Износът се е сринал през април, също и вносът. Но вместо Национален спасителен план гледаме по телевизиите джипа на Борисов. Нарича се визуализация на спасителите.
Според доклада за конвергенцията на ЕК двигателят на растежа в България е вътрешното потребление и проектите, финансирани с европейски средства. А сайтът „Биволъ“ публикува видео от заседание на Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство в Земеделското министерство, в което министър Десислава Танева признава за измами в схемите за директно подпомагане. И не само признава, но и предлага „да се придържаме, че нямаме такива измами и всичко е наред, защото иначе и това [финансиране] ще ни спрат. В крайна сметка ние изпълнихме това, което браншът искаше. Но сега да се хвалим какви измамници сме? Утре нали ще кажат, значи не трябва да получавате тази помощ!“.
Записът е от 8 юни. На 9 юни се появи съобщение за „видеоконферентна среща между главния прокурор на ЕС г-жа Лаура Кьовеши и главния прокурор на Република България г-н Иван Гешев“ – по инициатива на Кьовеши. Гешев изразил мнение, че предвидените за България двама делегирани европрокурори са крайно недостатъчни.
В сезона на мълниите сме. Да внимават онези по върховете.
„Тоест“ се издържа единствено от читателски дарения
Ако харесвате нашата работа и искате да продължим, включете се с месечно дарение.
Подкрепете ни