В рубриката „Вместо новини“ Емилия Милчева обобщава и коментира най-важните новини от политическия и обществения живот на България през изминалата седмица.
Какво се случва тази седмица ли? Важни неща.
Имаме – или по-скоро ще имаме КОБРА; имаме обявено извънредно положение; имаме попълнени от Националната агенция по приходите данъчни декларации; имаме пуснат под гаранция от 1 млн. лв. Божков-син и оставена за постоянно в ареста Божкова секретарка. Имаме и очаквания за по-евтини стоки заради силния спад на цените на петрола на международните пазари, но по-вероятно е да се намери ваксина за коронавируса, отколкото да поевтинеят храните.
Няма да има камери в акцизните складове обаче.
КОБРА ли
КОБРА е COBRA и е абревиатура (Cabinet Office Briefing Room) – така във Великобритания наричат правителствения комитет за спешни случаи, който заседава при извънредни ситуации. Присъстват министри, шефове от полицията, разузнавателните служби и всички онези, чието присъствие е необходимо – според премиера. Конкретният състав на комитета се определя според случая.
Нещо подобно се канят да направят и в България, но все пак различно – с конкретен състав и при конкретно упомената спешност, каквато е заплахата от тероризъм. С промяна в Закона за противодействие на тероризма се предлага създаването на междуведомствено контратерористично звено, в което да участват органи и структури на прокуратурата, МВР, контраразузнаването, както и цивилната и военната разузнавателна служба (Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция „Разузнаване“ – ДАР, Служба „Военна информация“), както и Министерството на отбраната и Агенция „Митници“.
Редно е да има и представители на Националната служба за охрана – предвид факта, че НСО охранява и „лица, свързани с националната сигурност“. Противодействието на терористични, хибридни атаки и асиметрични заплахи (с последните допълват дейностите на ДАР) е свързано с националната сигурност. Но така или иначе, държавните гардове не са включени. Тях ги оставят да свалят медицински сестри от первазите. Макар че един от клиентите им – почетният председател на ДПС Ахмед Доган, има какво да каже за асиметриите.
Дали българската КОБРА ще заседава и заради коронавируса? Това си е извънредна ситуация, заради която вече сме в извънредно положение – засега за един месец, до 13 април. Извънредното положение означава ограничения, на първо време – на свободата на придвижване и пътуване. Наред с това полицията и жандармерията ще могат да отвеждат принудително в изолирани здравни заведения всеки, комуто бъде наложена карантина. Предвидена е и глоба от 5000 лв. за нарушителите на карантината. И какво от това? Чл. 355 от Наказателния кодекс предвижда година затвор или пробация за такъв тип нарушения при епидемия със смъртни случаи. Само дето не се намират органите, дето да го приложат.
Синът отговаря ли за бащата?
Преди 85 години, през декември 1935 г., Сталин произнася фразата: „Сын за отца не отвечает“. Това се случва на среща на съветското партийно ръководство с изявени с трудовите си успехи комбайнери. Един от тези хора става и казва: „Аз съм син на кулак, но ще се боря за делото на работниците и селяните, за построяването на социализма“. След което Първият отговаря с тази прочута впоследствие реплика.
Тази седмица Апелативният специализиран съд прие, че няма доказателства синът на Васил Божков – Антон, да е участвал в организираната престъпна група, ръководена от баща му, а само е помагал за изпирането на пари. Предоставените доказателства са… извлечения от имотния и търговския регистър, според които той е управител и съсобственик наравно с баща си в „Инфра холдинг“ АД, а капиталът на дружеството е формиран от кредитиране и вземания със свързани фирми, собственост на Васил Божков.
Историята на най-успелия млад мъж в България, по-успял от Антон Божков, показва такива връзки и между майка и син, но на една друга прокуратура това не се стори престъпно.
Евтини горива, а цените – същите
Ето това е асиметричен подход. Петролът спадна под 40 долара за барел – чак до 34–35 долара, руският газ за България поевтинява със задна дата от 5 август 2019 г., а стоки и услуги си седят на същите цени. Тъкмо анализатори се зарадваха на евтиния газ и прогнозираха растеж – и пандемията изтри всички надежди. Валят обещания – до края на март с 10–15 стотинки на литър може и да поевтинеят бензинът и дизелът. Може. За по-евтиния газ още не са се разбрали в изпълнителната и законодателната власт как би могла да се осъществи компенсацията на потребителите. Засега мислят.
Тази задача (както и мисленето) е особено трудна за столичната „Топлофикация“. От една страна – тя е най-големият потребител на природен газ в България, над 36% от доставяния руски природен газ. От друга – дружеството е най-големият длъжник на „Булгаргаз“ – с 200,5 млн. лв.
И докато текат мисловните процеси, ГЕРБ отложи монтирането на видеокамери в складовете за горива, алкохол и цигари. Изведнъж управляващите се сетиха, че мярката трябва да се съгласува с Европейската комисия. Заради което депутати от ГЕРБ внесоха поправка в Закона за акцизите и данъчните складове. Така на практика управляващите тупат топката и бавят въвеждането им поне с година – след като законът бъде приет, Министерството на финансите ще трябва да изчака отговора от ЕК, после има два месеца, за да определи в правилник към закона как ще се събира информацията от камерите.
Чий е монополът в акцизните складове? Преди време дойде отговорът на този въпрос. „Официално „Лукойл“ притежава 40% от бензина в акцизните складове, но с подставени лица този процент достига до 85–90 на сто“, заяви енергийният експерт Васко Начев по БНТ през 2018 г. Година по-рано, благодарение на упорството на двама бивши депутати от Реформаторския блок – Мартин Димитров и Петър Славов, отговорът стана известен. Общо 92% от собствеността на данъчните складове за горива в България са концентрирани при „Лукойл Нефтохим“ и „Лукойл България“. Първоначално Министерството на финансите отказа да отговори, но двамата заведоха дело и го спечелиха на последна инстанция във Върховния административен съд.
Време е Борисов и ГЕРБ да спрат с обслужването на „Лукойл“. Впрочем тия услуги симетрични или асиметрични са?
Искате да четете повече подобни статии?
„Тоест“ е жив единствено благодарение на вас – нашите будни, критични и верни читатели. Включете се в месечната издръжка на медията с дарителски пакет.
Подкрепете ни